Forio

Forio se rozkládá na nejzápadnějším pobřeží ostrova a má asi šestnáct tisíc obyvatel. Říká se o něm, že je nejteplejší částí ostrova, protože tam slunce svítí nejdéle. Rozlohou je největší a vyhlášené jako město květin a kostelů.

Z těch je nejznámější malý bílý kostelík postavený vysoko na vyhlídce na moře a přístav jachet.  Jedná se o Santa Maria del Soccorso. Základy této stavby pocházejí ze 14.století, ale celek je prakticky slepenec prvků jednotlivých uměleckých slohů, například gotická zvonice, renesanční portál nebo barokní křížová klenba. Svou současnou podobu kostelík dostal až na konci 18.století a je to jakýsi duchovní stánek námořníků a rybářů. Vnitřek je prostý bez okázalostí. Od kostela je při západu slunce  možné pozorovat  „zelený paprsek“, který představuje jedinečný fenomén přírody. Je k vidění pouze na třech místech na světě – na Ischii, v Istanbulu a v jednom bodě v Tichém oceánu. Jedná se o složitý fyzikální jev, který souvisí s barevným spektrem slunečního světla.

Pohled na Forio

Kostelík Santa Maria del Soccorso

Kostelík Santa Maria del Soccorso zná každý, kdo viděl americkou komedii „Nebožtíci přejí lásce“ s Jackem Lemmonem v hlavní roli. Tato bizarní církevní stavba dotváří panorama města od moře, svou bělostí svítí do velké dálky a k Foriu neodmyslitelně patří. Natáčení tohoto filmu je také spojeno s hotelem Excelsior, který se nachází uprostřed velkého upraveného parku a kde se odehrává velká část filmu „Nebožtíci přejí lásce“.

Každý z kostelů ve městě je zasvěcený nějakému svatému, jehož výročí se mohutně oslavuje procesím, hudbou, trhem a bývá zakončeno velkolepým ohňostrojem. Nejveselejší je oslava svátku sv. Anny v Ischia Ponte, který má starý původ a jako „svátek moře“ se mohutně slaví 26.července. V dřívějších dobách si námořníci při těchto oslavách vyzdobili čluny květinami a připluli ke kostelu, kde oslavovali s rodinami a přáteli. Večer končil divadelním představením a bujarým veselím.

Pláž Citara a Poseidonovy zahrady

Forio je také proslavené nejznámější pláží Citara, u které jsou proslulé Poseidonovy zahrady. Název dostaly od boha moří Poseidona, který nahý v nadživotní velikosti obklopen překrásnou vegetací kontroluje ostřížím zrakem hemžení stovek lidiček ve dvaceti dvou bazénech s teplou vodou od šestnácti do dvaceti pěti stupňů.

Z pláže Citara s nejjemnějším bílým pískem zakončeným mohutným skaliskem se vstupuje do zahrad pompézní bílou bránou. Hned u vchodu si můžete odložit a pak už jen v plavkách a koupací čepici skákat z jednoho bazénu do druhého. Jedná se o termální lázně a voda v nich se rozlišuje podle obsahu minerálů s léčebnými účinky. Některé bazény mají radioaktivní vodu, proto pobyt v nich je časově omezen. Poseidonovy zahrady jsou velice zajímavě řešené vodní dílo s umělými bazénky a jezírky zasazenými do živé přírody.

Centrum městečka Foria má typickou středomořskou architekturu převážně ze 17.-19.století. Za zajímavost stojí věžní hodiny, které jsou všechny stále funkční. Původně sloužily jako oznamovatelé nebezpečí pirátských útoků z moře nebo jako ohlašovače požárů. Křivolaké uličky města jsou plné malých obchůdků s keramikou, kořením a mušlemi. Téměř na každém kroku narazíte na kavárny s předzahrádkami, kde neodoláte italskému cappuccinu.

Botanická zahrada La Mortella

Klenot městečka Foria je La Mortella. Tento vznešený název patří botanické zahradě rozprostírající se na mysu Punta Caruso. Návštěvníci Ischie tvrdí, že se jedná o jednu z nekrásnějších botanických zahrad na světě. Za svůj vznik vděčí anglickému hudebnímu skladateli Siru Williamu Waltonovi a jeho ženě Susanne, která tam ještě žije a umožňuje, aby čtyři dny v týdnu se její nádherou mohli kochat návštěvníci městečka. Slavný hudební skladatel zde prožil třicet let svého plodného života a ve spolupráci s neméně slavným architektem Russellem Pagem vytvořil nevšední dílo. Práce na vytváření zahrady začala v roce 1956, ale úpravy pokračují prakticky dodnes. Zahrada je  spravována nadací, nad kterou záštitu převzal anglický korunní princ Charles a slouží jako místo pobytu slavných osobností. Například zde pobýval představitel shakespearovských postav divadelní a filmový herec Sir Lawrence Olivier.

Můžete zde spatřit více než sto osmdesát druhů květin a dřevin ze všech koutů světa. Amazonský leknín Viktorie královská má dokonce svůj vlastní pavilon s vlhkých tropickým deštěm. Osvěžení nabízejí stylové restaurace a čajovny s roztomilými čínskými a japonskými deštníčky. Spousta vodotrysků a vodopádů osvěžuje vzduch. Na každém kroku jsou lavičky k posezení a místa k odpočinku nebo lehkému občerstvení. U vchodu do botanické zahrady je veliké prodejní zahradnictví, kde je možné si zakoupit sazeničky rostlin, květníky a ozdoby do zahrad.

Chcete se dozvědět více o Foriu?

Aktuální počasí Ischia

Find more about Weather in Ischia, IY
Click for weather forecast

Další weby autora

Zajímavé odkazy

Zajímavé odkazy:

Spolupracujte s námi

Zaujal Vás tento web? Chcete s námi spolupracovat? Pro více informací pište na info@ischia.ihned.info