Cassamicciola Terme
Cassamicciola Terme – tento hezky znějící název patří městečku – centru lázeňství na ostrově. Přídavek terme – lázně – byl ke jménu přidán až v roce 1956 a je pravděpodobně odvozen od názvu „Dům Nizzola“ podle jedné Řekyně, která přišla z Euboe a ve zdejších teplých pramenech si vyléčila nohu. Další z legend vypráví, že před svým příchodem na pevninu do Cumy žila na úpatí pahorku v Cassamicciola Terme slavná věštkyně Sibylla.
Cassamicciola Terme - přístav jachetPřístav jachet - dnešní Cassamicciola Terme
V severní části ostrova na rozloze 5,6 kilometrů čtverečních žije okolo sedmi tisíc obyvatel lázeňského městečka a druhého nejvýznamnějšího přístavu ostrova Cassamicciola Terme. V roce 1883 postihlo město kruté zemětřesení, které si vyžádalo asi tři tisíce obětí a z města udělalo téměř měsíční krajinu, takže muselo být takřka celé postavené znovu. Cestou z Foria vnitrozemím je vidět zalesněná homole – sopka Monte Rotaro. Tato sopka je lávou zformovaný kopec a zajímavé na něm je, že po celém svahu je zřetelně vidět cestu lávové řeky.
Lázeňské město
Městečko je hlavně proslavené svými teplými a studenými prameny, které dostávaly názvy podle minerálů, které obsahují. Některé prameny už vyschly, jiné vyvěrají ze země se stále stejnou intenzitou už po několik století. Za vznik světově proslulých lázní můžeme poděkovat již zmiňovanému renesančnímu lékaři Iasolinimu a pramenu Guirgitello. Pod vedením Iasoliniho byla za přispění místní šlechty postavena první lázeňská budova. To se píše 2. polovina 15.století. V jeho úsilí pokračoval i rod D´Avalos, jmenovitě markýz don Andrea D´Avalos, který zde nechal zřídit lázně. Na začátku 17. století byly dokonce z příspěvků bohatých Neapolitánů postaveny lázně pro chudé. Omýván léčivou vodou zde odpočíval francouzský spisovatel Stendhal, autor známých románů „Červený a černý“ a „Věznice parmská“. Sopečná půda ostrova vhodně smíchaná s vodou vytváří směs „fango“ - bahno a ta je důležitá pro léčbu revma a také k využití v kosmetickém průmyslu.
Termální park Castiglione
V Cassamicciola Terme se dá příjemně odpočívat v termálním parku Castiglione, o jehož velmi starých základech svědčí nálezy z mykénské kultury, což je doba bronzová. I z doby rozkvětu římského impéria zde nacházíme velké množství cenných památek a předmětů osobní potřeby. Staří Římané neváhali pro své pohodlí použít všechny prostředky. Výstavnost a vybavenost lázeňských objektů už v době antiky neměly nejen na ostrově konkurenci.
Hlavní třída Cassamicciola Terme je lemovaná barevnými keři oleandrů a keříků krásných květin, klidné moře je zakončeno bílou pláží s jemným pískem a ohromnými balvany. Rovnoběžně s hlavní třídou se táhne lázeňská kolonáda s obchůdky, restauracemi, zahrádkami, hudebním pavilonem a vodotryskem uprostřed hlavního náměstí Piazza Marina. Přes miliony kapek vodotrysku vykukují bílé elegantní jachty. Kousek dál je kotviště trajektů, které spojují ostrov s Neapolí. Toto spojení probíhá několikrát denně. Kromě dovozu pracujících a studentů na pevninu trajekty také svážejí do Neapole odpad, který je likvidován až na pevnině. Každý den večer uvidíte na klice vchodových dveří nebo u vrat do zahrad viset velké plastové pytle s odpadem. Popeláři večer projedou ostrov křížem krážem, posbírají odpad a odvezou ho do přístavu, tam naloží na trajekt a zlikvidují až v Neapoli.
Další zajímavé informace můžete najít zde
- stránky italských lázní v italštině
- oficiální italské stránky