Jídlo na Ischii

A teď něco pro gurmány. Téměř v každé restauraci najdete na jídelníčku králíka na divoko. Ve volné přírodě můžete zahlédnout šedivé divoké králíky, kteří se stávají oblíbenou pochoutkou v restauracích. Prvotřídní úprava spočívá ve vhodném používání koření. Nejen samozřejmá bazalka a oregáno, ale i rozmarín a další druhy koření patří k nezbytným ochucovadlům.

Neapolská pizza - pizza napoletana

Známou specialitou je neapolská pizza, prý jediná pravá pizza napoletana. Pizza Margarita – její název vznikl v roce 1889 a odvozuje se od jména královny Margarity Savojské. Speciálně pro ni, když přijela s manželem do své letní rezidence Capodimonte, jí připravil pekař Raffaele Espozito. Součástí několikachodového večerního menu jsou vždycky těstoviny, ve čtyřhvězdičkovém hotelu stejně jako v malém penzionu. Česnek, olivový olej, parmazán a bazalka vždy chutně doplňují několik druhů těstovin.

Dary moře

K italskému jídelníčku neodmyslitelně patří ryby, a to hlavně mořské, a mořské plody - pražmy, tresky, tuňáci, sépie, platýzi, chobotnice a spousta dalších mořských živočichů, rybí polévka, škeble se špagetami a stará acqua pazza, což je jednoduchý česnekový vývar ochucený jenom rajčaty a olejem. Malé rybářské čluny vidíte brzy ráno, jak se vracejí z moře se sítěmi plnými ryb, které už v poledne dostanete k obědu. Stejně tak k italskému jídlu patří množství zeleniny, která se prodává na trzích v každém městečku, … no a pochopitelně různé druhy koření. Každý druh masa je ochucen jiným kořením, stejně tak bohaté zeleninové saláty mají různé zálivky. Kdo má rád sladké nesmí zapomenout navštívit jednu z mnoha cukráren a  pekařství s výbornými čokoládovými bonbony a jemnými krémy. U nás známé tiramisu s mascarpone není zdaleka jediná sladká pochoutka.

Pravá italská večeře

Italové neprožívají snídani ani oběd, ale o to více se věnují večeři. Ta zpravidla probíhá v klidu v kruhu rodinném a je tvořena několika chody. Nepsaným pravidlem na jihu Itálie je udržování matriarchátu. Nejstarší žena bývá hlavou rodiny, je výraznou autoritou a udržuje dobré vztahy mezi příbuznými.

Nakonec kvalitní víno

Po dobrém jídle nesmí na stole chybět kvalitní víno. O nejlepší vína se zasloužila rodina Perrazzo D´Ambra a daří se jim hlavně v oblastech Foria, Panzi a Barana. Říká se jim vína lávová, protože keříky s vinnou révou rostou na svazích, na kterých před dávnými roky tekla láva. Vína mají nádhernou rubínovou barvu, sladkou chuť a jsou silná.

Ženy většinou dávají přednost sladkým likérům vhodným k moučníkům. Nejznámější z nich je limoncelo vyráběné z voňavé kůry cintrónů, ale na likéry se dá zpracovat skoro každý plod ze zahrádky. V jedné ze serpentin ve Foriu, ze kterého vede silnice k městečku San Angelo, je vyhlídka a na ní restaurace Belveder, kde můžete ochutnat vína – silná i lehká, likéry z jahod, malin, mandarinek, a pochopitelně citrónů. Po ochutnávce si můžete zakoupit nápoje, které vám nejvíce chutnaly.

Další praktické informace:

Aktuální počasí Ischia

Find more about Weather in Ischia, IY
Click for weather forecast

Další weby autora

Zajímavé odkazy

Zajímavé odkazy:

Spolupracujte s námi

Zaujal Vás tento web? Chcete s námi spolupracovat? Pro více informací pište na info@ischia.ihned.info